Zapisz się

Tydzień kadrowo-płacowy

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Wydarzenie online już za:

Termin: 13-17 stycznia 2025 r.

Czas: 9:00

Miejsce: Online

Udział jest BEZPŁATNY

Zmiany w Kodeksie pracy, płacy minimalnej oraz świadczeniach pracowniczych w 2025 roku i ich wpływ na obowiązki pracodawców

Dla kogo?

Zapisz się
  • kadrowi
  • specjaliści ds. płacowych
  • właściciele firm

Korzyści:

  • praktyczne i merytoryczne informacje niezbędne do wdrożenia nowych przepisów w firmie
  • przygotowanie się do zmian, jakie wchodzą w życie w 2025 roku
  • możliwość udziału w wydarzeniu w dogodnych warunkach z każdego miejsca

Zapraszamy na Tydzień kadrowo-płacowy „Zmiany w Kodeksie pracy, płacy minimalnej oraz świadczeniach pracowniczych w 2025 roku i ich wpływ na obowiązki pracodawców”. Każdego dnia udostępnimy Ci bezpłatnie materiały do pobrania: artykuły, e-booki, szkolenia online opracowane przez najlepszych ekspertów na temat ostatnich zmian w prawie i ich skutków na Twoją pracę. Zajmiemy się szczególnie zmianami jakie wchodzą w 2025 roku.


Pierwszego dnia nakreślimy obowiązki płacowe pracodawców na przełomie 2024 i 2025 roku. Koniec roku i początek roku kolejnego to czas, kiedy należy zweryfikować warunki płacowe pracowników w związku z podwyżką minimalnej płacy oraz wysokość pozostałych świadczeń np. zasiłków. Dowiedz się, jak zrobić to zgodnie ze zmienionymi przepisami.


Drugi dzień poświęcony będzie kwestiom związanym z wynagrodzeniem minimalnym i świadczeniami pracowniczymi od 1 stycznia 2025 r. Upewnij się, że wynagrodzenia Twoich pracowników spełniają aktualne wymogi prawne.


Trzeci dzień poświęcony będzie zmianom w Kodeksie pracy - Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Co przewiduje nowelizacja przepisów KP?


Czwarty dzień to temat wakacji składkowych, dowiedz się jak poprawnie wypełnić i złożyć wniosek RWS, żeby został przyjęty przez ZUS, będziesz mógł także pobrać instrukcję wypełniania wniosku i poznać odpowiedzi na pytania z praktyki.


Piątego dnia zapraszamy na wystąpienie eksperta z zakresu ubezpieczeń społecznych Andrzeja Radzisława nt. obowiązków pracodawcy w związku z pełnieniem przez pracownika służby wojskowej. Poznaj obowiązki wynikające z przepisów, by uniknąć nieścisłości w relacjach z pracownikami.


Zapraszamy do wzięcia udziału w Tygodniu kadrowo-płacowym

O TYGODNIU KADROWO-PŁACOWYM

PROGRAM TYGODNIA KADROWO-PŁACOWEGO 13-17 stycznia 2025

13.01.2025

Obowiązki płacowe pracodawcy na przełomie 2024 i 2025 roku.

Koniec roku i początek roku kolejnego do dla zakładów pracy okres wypełniania dodatkowych obowiązków informacyjnych, sprawozdawczych, wobec różnych instytucji i urzędów. Ponadto, należy też zweryfikować warunki płacowe pracowników w związku z podwyżką minimalnej płacy oraz wysokość pozostałych świadczeń np. zasiłków. Dochodzą też rozliczenia odpisów na ZFŚS za rok bieżący oraz ustalenie obowiązków socjalnych na rok przyszły.


Z materiału eksperta dowiesz się:

  • Jaką stawkę wynagrodzenia należy wypłacić pracownikowi otrzymującemu płacę minimalną, jeżeli wynagrodzenie za grudzień 2024 r. będzie wypłacane do 10 stycznia 2025 r.
  • Czy grudniowa stawka wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2025 r. jest minimalnym wynagrodzeniem w rozumieniu przepisów uzależniających obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, czy Fundusz Pracy.
  • Czy pracownikom otrzymującym płacę minimalną trzeba z dniem 1 stycznia aneksować umowę o pracę w zakresie wysokości wynagrodzenia
  • W jakim terminie należy wystawić informację PIT-11/deklarację PIT-4R za 2024 rok
  • Jak ustalić liczbę zatrudnionych, od której zależy obowiązek tworzenia w 2025 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
  • W jaki sposób zrezygnować z powoływania ZFŚS lub z wypłaty świadczeń urlopowych w 2025 roku
  • Jak ustalić, kto w 2025 r. będzie płatnikiem świadczeń chorobowych
  • Jak ustalać prawo do świadczeń chorobowych, gdy pracownik choruje na przełomie 2024 i 2025 r.
  • Do kiedy złożyć roczną deklarację DEK-R do PFRON za 2024 r.
  • Którzy pracodawcy zobowiązani są do złożenia deklaracji ZUS IWA za 2024 r.

14.01.2025

Wynagrodzenie minimalne i świadczenia pracownicze od 1 stycznia 2025 r.

Zmiany minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. wprowadzają nowe obowiązki dla pracodawców oraz działów HR. Każdy pracodawca musi dokładnie przeanalizować, czy wynagrodzenia jego pracowników spełniają aktualne wymogi prawne. Nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma również wpływ na świadczenia pracownicze, które należy prawidłowo przeliczyć.


Z materiału eksperta dowiesz się:

  • Jakie są kluczowe obowiązki pracodawcy związane ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2025 r.?
  • Jakie składniki wynagrodzenia są wliczane do minimalnego wynagrodzenia za pracę?
  • Co powinien zrobić pracodawca, jeśli wynagrodzenie pracownika jest niższe niż minimalne?
  • W jaki sposób oblicza się minimalne wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na część etatu?
  • Jak zmiany w minimalnym wynagrodzeniu wpływają na wysokość świadczeń pracowniczych?
  • Czy pracodawca musi sporządzić aneks do umowy w przypadku podwyżki wynagrodzenia minimalnego?

15.01.2025

Zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem macierzyńskim

27 listopada 2024 r. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które po narodzinach ze względu na stan zdrowia musiały zostać dłużej w szpitalu. Będzie to nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.


Z materiału eksperta dowiesz się:

  • Kto jest osobą uprawnioną do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
  • Jaki będzie wymiar dodatkowego urlopu?
  • Jak będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
  • Kiedy ustawa wejdzie w życie?

16.01.2025

Wniosek RWS i wakacje składkowe – instrukcja wypełniania wniosku i odpowiedzi na pytania z praktyki

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą lub będąca komornikiem sądowym od 1 listopada 2024 r. może złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania za siebie składek ZUS, są to tzw. wakacje składkowe.


Z e-booka dowiesz się:

  • Co trzeba zrobić, aby skorzystać z wakacji składkowych?
  • Jak poprawnie złożyć wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) i jaką drogą, aby został rozpatrzony przez ZUS?
  • Pobierzesz praktyczną instrukcję złożenia wniosku RWS.

17.01.2025

Konsekwencje pełnienia przez pracownika służby wojskowej – obowiązki pracodawcy

Pełnienie służby wojskowej przez pracownika niesie za sobą konkretne konsekwencje prawne dla pracodawców. Nowe regulacje określają m.in. ochronę stosunku pracy, urlopy bezpłatne na czas szkolenia wojskowego oraz zasady rozwiązywania umów. Pracodawcy muszą dokładnie poznać obowiązki wynikające z przepisów, by uniknąć nieścisłości w relacjach z pracownikami.


Z webinaru dowiesz się:

  • Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika powołanego do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?
  • Czy pracownikowi powołanemu do służby wojskowej zawsze przysługuje urlop bezpłatny?
  • Na jak długo po zakończeniu służby wojskowej pracownik pozostaje chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy?
  • W jakich przypadkach pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem odbywającym służbę wojskową?
  • Czy regulacje dotyczące ochrony stosunku pracy obejmują wszystkie rodzaje umów o pracę?
  • Jakie działania powinien podjąć pracodawca, aby dostosować się do przepisów o ochronie pracowników powołanych do służby wojskowej?
  • Jakie sankcje mogą grozić pracodawcy za nieprzestrzeganie nowych regulacji dotyczących pracowników odbywających służbę wojskową?

EKSPERCI

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej.

Izabela Nowacka

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Maciej Karpiński

Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Leszek Skupski

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Jakub Pioterek

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wieloletni pracownik Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie m.in. brał udział w opiniowaniu aktów prawnych związanych z ubezpieczeniami oraz analizował wydawane przez ZUS interpretacje w zakresie ich zgodności z obowiązującymi przepisami.

Andrzej Radzisław

ORGANIZATOR

Nie przegap terminu, zapisz się już dziś!

Dni
Godzin
Minut
Sekund



* Pole oznaczone gwiazdką jest obowiązkowe

FORMULARZ ZAPISU NA TYDZIEŃ KADROWO-PŁACOWY

  1. Warunki dostępu do bezpłatnego tygodnia kadrowo-płacowego „Zmiany w Kodeksie pracy, płacy minimalnej oraz świadczeniach pracowniczych w 2025 roku i ich wpływ na obowiązki pracodawców” są proste i przejrzyste.
  2. Wypełnij formularz zapisu i zyskaj dostęp do bezpłatnego tygodnia kadrowo-płacowego.
  3. Po wypełnieniu formularza otrzymasz na wskazany adres e-mail wiadomość z linkiem potwierdzającym.
  4. Dostęp do bezpłatnych materiałów będziesz otrzymywał od 13.01.2025 r. do 17.01.2025 r., każdego dnia otrzymasz kolejny materiał.

Zapisz się już dziś i korzystaj z wiedzy naszych ekspertów za darmo i bez żadnych zobowiązań. Zapisując się przez formularz otrzymujesz jedynie dostęp do bezpłatnego tygodnia kadrowo-płacowego „Zmiany w Kodeksie pracy, płacy minimalnej oraz świadczeniach pracowniczych w 2025 roku i ich wpływ na obowiązki pracodawców”.

Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,

tel.: (22) 518 29 29, e-mail: cok@wip.pl


Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie

XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.